• Uroczystość z o...

• Dzień sportu

Liberatura

AktualnościAdmin2018-02-050

Liberatura to rodzaj literatury, w którym tekst, czyli treść i jej forma, rozumiana jako materialny kształt, stanowią organiczną całość, a wszystkie elementy słowne, graficzne i ikoniczne tworzą zaprojektowane przez autora sensy.

10 uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 49 w Krakowie uczestniczyło w warsztatach: "Słowo – obraz – przestrzeń – Mój prywatny dziennik - warsztaty liberatury" krakowskiej Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ w ramach projektu ”Jestem kulturalna, jestem kulturalny” edycja 4. Podczas zajęć trwających od września do grudnia 2017 roku młodzież brała udział w ćwiczeniach literacko plastycznych prowadzonych przez Tomasza Maciosa, Joannę Róg-Ociepka oraz Martę Korycką.

Uczniowie podczas zajęć i prezentacji dowiedzieli się czym jest Wyborny trup, poezja konkretna czy współczesne formy liberatury jak np. wiersze zamknięte w butelce, czy książki mapy.

Efektem ich pracy były książki liberackie- prywatne pamiętniki, które nadawały nowe życie starym  podręcznikom. Wycinanie, szlifowanie, przyklejanie na gorąco rzeczy, które z książką się nie kojarzą (podkowa, koło od wózka, trójwymiarowe serce, zegarek) na pierwszy rzut oka - wszystko po to, by zindywidualizować książkę-pamiętnik. Inspiracją była prezentacja książki liberackiej krakowskiego artysty Andrzeja Bednarczyka "Świątynia kamienia". Uczestniczki warsztatów oprócz umiejętności technicznych miały możliwość utożsamienia się z książką  jako własnym dziełem nadając mu indywidualny kształt (techniki kolażu) i przekaz. Ich indywidualne interpretacje nadały wieloraki przekaz estetyczny i kulturowy, a przede wszystkim emocjonalny.