Grupa 30 uczniów z klasy 3a, 3b oraz 3e pod opieką Pani Beaty Miszty oraz Pana Tomasza Rydzyńskiego uczestniczyła w "Spotkaniu z ciekawą chemią". W ramach tego spotkania nasi gimnazjaliści zobaczyli 19 niezwykle interesujacych doświadczeń chemicznych, które w trakcie pokazów były dokładnie omawiane. Poznali również zarys historii chemii.
Obserwowali następujace eksperymenty:
otrzymywanie złota, otrzymywanie srebra, otrzymywanie piany, wulkan chemiczny, znicz olimpijski,ognie bengalskie, węże faraona, synteza MgI2, rozkład nadtlenku wodoru (lokomotywa chemiczna), utlenianie żelaza (żelazo piroforyczne), spalanie waty i bawełny strzelniczej (armata z probówki), utlenianie węgla (ryczący niedźwiedź),inne reakcje utleniania-redukcji, wskaźniki kwasowo-zasadowe, zaczarowana butelka, zegar jodowy (reakcja Briggsa-Rauschera), zapałki chemiczne, burza w probówce.
Grupa 28 uczniów Gimnazjum nr 24 pod opieką Pani Ewy Chlebdy-Liszki i organizatora wyjścia Rafała Sztramkowskiego miała niecodzienną i wyjątkową okazję zwiedzania Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego w Krakowie. Jest to nowa placówka naukowo-badawcza- jedyna tego typu w Polsce. Synchrotron SOLARIS to najnowocześniejsze i największe urządzenie badawcze w Polsce. Jeden magnes z komorą próżniową waży ok. 8 ton. Cały synchrotron waży ponad 150 ton. Synchrotron w Krakowie jest również jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie. Akceleratory cząstek są urządzeniami badawczymi, które przyspieszają cząstki elementarne posiadające ładunek elektryczny do prędkości bliskiej prędkości światła. Synchrotrony pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać jej precyzyjnych analiz na postawie szerokiego spektrum fal elektromagnetycznych.
7 kwietnia uczniowie klas 1e i 1b mogli uczestniczyć w kolejnej sesji naukowych czwartków. Tym razem gimnazjaliści mogli wysłuchać wykładu „W jaki sposób fizyka widzi i leczy” wygłoszonego przez Panią dr Katarzynę Dziedzic-Kocurek. Podczas prelekcji uczniowie zapoznali się z narzędziami współczesnej medycyny i fizyki medycznej a odważni (Gabrysia Czernecka i Paweł Trybuś) mogli zobaczyć jak pracują ich własne naczynia krwionośne. Opiekę nad uczniami sprawowali ks. P. Pałasz i organizator wyjścia R.Sztramkowski.
Dnia 5 kwietnia w naszej szkole gościliśmy p. Marię Ritę Foti, autorkę książki dla młodzieży pt.: "Dokąd teraz popłynę?". Powieść dla nastolatków osadzona w wymyślonym świecie syren, ludzi i półbogów okazała się oryginalną autobiografią pisarki. Główna bohaterka - Amelia oraz niektóre postaci mają wiele wspólnego z autorką i jej prawdziwymi przyjaciółmi. Wymyślony świat głębin morskich skłania czytelnika do zanurzenia się w głębiny własnego serca i myśli. Spotkanie z p. Marią Foti było niezwykłą zachętą do pracy nad sobą oraz walki o własne marzenia i podążania za nimi mimo przeciwności. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość indywidualnej rozmowy z autorką oraz zakupienia książek opatrzonych specjalną dedykacją.Galeria zdjęć
Jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi w naszym Gimnazjum odbyło się przedstawienie zorganizowane dla całej społeczności szkolnej. W tym roku jego organizatorem był ksiądz Maciej Marciniak, a aktorami uczniowie z różnych klas.
Zdjęcia Karolina Daniewska 2c