Spójrz nocą w niebo. Niezależnie ile widzisz gwiazd – mógłbyś zobaczyć ich więcej. Dziś o ciemność nocą niezmiernie trudno. Bo o świeceniu mało kto myśli jak o śmieceniu. Centrum Nauki Kopernik i oraz Klub Młodego Odkrywcy Nucleus podejmują wyzwanie. Chcemy głośno powiedzieć o problemie, pozytywnie zmienić nasze otoczenie i zachęcić innych do działania. Zacznijmy od własnego podwórka. Wyłącz niepotrzebne oświetlenie ogrodu lub balkonu, które może rozświetlać sąsiadowi sypialnię. Odpowiednia gospodarka światłem to również korzyści ekonomiczne wynikające z ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Wiele zwierząt żyjących w miastach ma zaburzoną zdolność odróżniania dnia od nocy, co negatywnie odbija się na ich zdrowiu. Tak więc „Nie świeć, nie śmieć!”.
15 lutego koło biologiczno-chemiczne Detektyw waz z uczniami klasy 1a wzięło udział w pierwszym spotkaniu dotyczącym projektu „Wiem, o co dbam! Podstawy o ochronie powietrza.” Oczywiście interesuje nas powietrze Krakowskie i jego stan, dlatego po uzyskaniu niezbędnych informacji dotyczących pomiarów NO2,SO2 uczniowie ruszyli do akcji. Próbniki rozwieszone.
Informacje o stanie powietrza przekażemy po warsztatach laboratoryjnych na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Galeria zdjęć
Dnia 11 lutego br. klasa II d, w ramach godziny wychowawczej, miała wykład o pracy w laboratorium policyjnym poprowadzony przez panią Z. Brożek-Muchę, mamę jednej z uczennic wyżej wymienionej klasy. Wykład dotyczył pracy w wydziale ds. broni palnej i pocisków, a także laboratorium toksykologicznym oraz pracowni daktyloskopii i mikrośladów, pracowni badania pisma i dokumentów papierowych, pracowni odsłuchiwania plików i dysków dźwiękowych. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy jak wyglądała praca nad włosem samego Adama Mickiewicza, czaszką Mikołaja Kopernika oraz szczątkami gen. Władysława Sikorskiego. Sama pani Z. Brożek-Mucha pracuje w wydziale ds. broni palnej, w oddziale badania trajektorii pocisków.
14 grudnia klasa 1e i 1d uczestniczyła w kolejnym „Naukowym czwartku” organizowanym przez Instytut Fizyki UJ. Wykład prowadzony przez doktoranta astronomii przybliżył gimnazjalistom ewolucję naszej najbliższej gwiazdy od jej narodzin do śmierci- która wg obliczeń nastąpi za 6-7mld lat. Poznaliśmy budowę Słońca oraz zjawiska fizyczne zachodzące w jego poszczególnych warstwach. Liczne zdjęcia, animacje znakomicie pokazały, jakie jest prawdziwe oblicze Słońca. Wyjście zorganizował nauczyciel fizyki R.Sztramkowski.