17 grudnia klasa 1 d pod opieką wychowawcy p.mgr Jolanty Małek oraz p.mgr Marty Cioch rozpoczęła nowy pilotażowy projekt dla młodzieży "Muzyka w Muzeum".
Podczas spotkań odbywających się raz w miesiącu młodzież usłyszy wybrane utwory z epok od średniowiecza po współczesność, a następnie będzie mogła skonfrontować je z dziełami plastyki powstałymi w tym samym czasie.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.Prowadzili je historyk sztuki oraz muzykolog.W trakcie lekcji dowiedzieliśmy się jak powstawała muzyka wielogłosowa-od chorału do polifonii,wysłuchaliśmy muzyki z okresu średniowiecza w wykonaniu chóru oraz analizowaliśmy rzeźbę z 1410 r.-Madonnę z Krużlowej Wyżnej.
4 grudnia klasa 1d pod opieką wychowawcy p.Jolanty Małek oraz p.Marty Cioch obejrzała w kinie Cinema Park w Bonarce program edukacyjny Niezwykły Świat Techniki. W sali 3D zobaczyliśmy z bliska zapierające dech w piersiach wieżowce, tunele oraz mosty. W sali ruchu poznaliśmy różnego rodzaju środki transportu lądowego, wodnego i lotniczego, zarówno te najwolniejsze jak i te, które rozwijają prędkość ponaddźwiękową. W sali muzyki przypomnieliśmy sobie jak ewaluowała X muza. Sala wyobraźni to opowieść o zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych i zastosowaniu najnowszych odkryć naukowych w praktyce. Sala inspiracji to chwila refleksji nad historią pewnej nastolatki, która pomimo przeciwności losu potrafiła znaleźć w sobie siłę aby rozwijać swoją pasję. W sali interakcji rozwiązywaliśmy interaktywny quiz z wiedzy o technice.
Klasa 1a pod opieką wychowaczyni p. Beaty Miszty i p. Agnieszki Szczasiuk obejrzała w Cinema City film pt. "Igrzyska Śmierci: W pierścieniu Ognia".
Film ten to mocna alegoria o związkach kultury medialnej z polityką, również sercowe rozterki nabieraj tutaj wydźwięku dylematów moralnych.
Dzięki temu zyskaliśmy wiele świetnych temaów do rozmów na godzinach wychowaczych.
Dzięki stałej współpracy z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ nasze gimnazjum otrzymało specjalne zaproszenie na spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Jagielloński. W wyjściu edukacyjnym, którego koordynatorem był mgr Rafał Sztramkowski wzięły udział klasy 2a i 2b. Po przybyciu i zajęciu miejsc w auli, gości przywitał przedstawiciel ministerstwa oraz Rektor Uczelni.
W ramach zajęć z matematyki, chemii, biologii, informatyki i geografii mogliśmy wysłuchać prelekcji:
Wykłady prowadzili naukowcy znani i cenieni nie tylko w Polsce (m.in. dr hab. Wojciech Słomczyński, który jest współautorem „Kompromisu Jagiellońskiego”, czyli sposobu podziału głosów w Radzie Ministrów Unii Europejskiej).
Po zakończeniu wykładów organizatorzy przygotowali upominki i poczęstunek dla przybyłych gości.