• Dzień Uśmiechu:...

• 11.11.2011

DETEKTYW

Mamy tylko jedną Ziemię.
Tylko od nas zależy jak będzie ona wyglądała i w jakich warunkach przyjdzie nam żyć.
Świadomi odpowiedzialności za naszą planetę postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej, w jakiej kondycji jest nasza najbliższa okolica, woda, gleba, powietrze. Chcemy odpowiedzieć sobie i innym na nurtujące nas pytania.

Czy woda w najbliższej rzece Wildze jest czysta?

Jak działają na rośliny kwaśne opady?

Dlaczego na wiosnę jest tyle dziur w jezdniach, a karoserie samochodów rdzewieją?

Dlaczego tak często są powodzie?

I pytanie najważniejsze!
Co możemy zrobić aby poprawić stan środowiska w którym żyjemy?

Gdy cele naszej działalności zostały określone przyszedł czas na działania. Uruchomiliśmy „Biuro detektywistyczne” i jak najlepsi detektywi postanowiliśmy rozwiązać postawione sobie zadania.

W tych poszukiwaniach wspierać nas będą nasi nauczyciele:
pani J. Grzeszek, pani. J. Klimkowska pani. B. Miszta.

Spotkanie pierwsze

Co będziemy robić na kole Detektyw w roku szkolnym 2016/2017?

19 września 2016 roku odbyło się nasze pierwsze spotkanie. Omówiliśmy temat tegorocznych zajęć, którym jest woda. Obejrzeliśmy prezentację o przygodzie Gosi i Tomka z Tauronkiem, autorstwa naszej koleżanki, Ady Ożóg. Następnie trochę się poznaliśmy i wykonaliśmy dwa doświadczenia: jak rozpalić ogień bez zapałek oraz jak sprawdzić jodyną czy skrobia jest w produktach spożywczych.

Zagadka pierwsza

Jak sól wpływa na środowisko naturalne?

Sporządziliśmy roztwory soli kuchennej o różnym stężeniu i podlewaliśmy nimi hodowlę rzodkiewki i szczypiorku. Każdego dnia obserwowaliśmy wyniki naszej pracy.

Zagadka druga

Jak zatrzymać bezcenne krople wody w glebie?

By rozwiązać tę zagadkę udaliśmy się w teren w celu pobrania próbek różnych gleb. problemem było również przygotowane odpowiednich narzędzi badawczych ale z pomocą nauczycieli udało się zmontować odpowiednie zestawy badające retencję w przyniesionych próbkach gleb.

Zagadka trzecia

Jak kwaśne opady działają na liście drzew iglastych i liściastych?

Zebraliśmy kolekcję liści wzbogacając ją o liście roślin doniczkowych. Przymocowaliśmy eksponaty na planszach i popsikali własnoręcznie przygotowanymi roztworami o określonym pH. W dniach następnych ponawialiśmy „kwaśne opady”, a w kartach pracy notowaliśmy wyniki.

Zagadka czwarta

Czy woda rzeki Wilgi jest czysta ? Jak wyglądają brzegi rzeki?

Kolejna zagadka wymagała od nas wyprawy nad rzekę. W pobliżu naszej szkoły płynie rzeka Wilga, więc w zimne czwartkowe popołudnie udaliśmy się na obserwację i badanie stanu tego cieku wodnego. Zmierzyliśmy szerokość rzeki, szybkość przepływu, zanotowaliśmy rodzaje i ilość śmieci znajdujących się na badanym odcinku, znaleźliśmy ślimaki, pijawki i inne stawonogi żyjące w tej rzece. Na tej podstawie określiliśmy czystość wody. Pobraliśmy próbki wody do dalszych badań.

Od września działa znowu Detektyw i rozwiązuje nowe zagadki, bawi się, uczy.

Nie mogło nas zabraknąć 25 września na” Nocy naukowców”. Mimo niesprzyjającej aury miło spędziliśmy wieczór z kolegami, koleżankami i naszymi Paniami opiekunkami– poznaliśmy tajniki powstawania owocowego kawioru, utworzyliśmy tęczowe wzory wykorzystując różne gęstości roztworów oraz uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych na wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Za rok też nie ominiemy tego wydarzenia.

Zagadka piąta
2 substancje i bardzo dużo produktów spożywczych. Co wykrywamy i czym wykrywamy… zgadliśmy sami :) Co nas zastanowiło… w śmietanie jest tak mało białka, że… nie jest wykrywane przez kwas azotowy!!!

Zagadka szósta
Bańki nie muszą być wcale w kształcie koła, my stworzyliśmy sześcienne, a oprócz tego jeszcze bańki wiszące, bańki bliźniaki i wielką pianę i już wiemy dlaczego to była taka dobra zabawa w czasach dzieciństwa. Polecamy wszystkim na odmłodzenie :) Na zdjęciu niepokonani , wytrwali i precyzyjni.

Zagadka siódma
Odczytywaliśmy, ważyliśmy, liczyliśmy i już wiemy!!! Ile cukru, soli i tłuszczu jest… w naszych codziennych przekąskach: chipsach, batonach, jogurtach, sokach i wodach smakowych - zobaczcie sami. No i przede wszystkim co musimy zrobić, aby spalić zbędne kilokalorie aby nasze BMI było w normie. Po co to wszystko? To październikowe zalecenie Europejskiego Kodeksu walki z Rakiem.